1 Abo und 0 Abonnenten
Artikel

Reparacje, Nord Stream i Ostpolitik zostaną z nami na dłużej


- To rozwój konfliktu na Wschodzie będzie kluczowy dla relacji Warszawa-Berlin i oczywiście dla samej Polski ze względu na bezpośrednie zagrożenie suwerenności kraju - ocenia dr Thomas Mehlhausen, politolog z Uniwersytetu w Lipsku i współautor publikacji „Przyszłość stosunków polsko-niemieckich w obliczu wojny w Ukrainie".


Mehlhausen wraz z Adrianem Wagstylem z Uniwersytetu Warszawskiego przygotowali cztery długoterminowe scenariusze rozwoju stosunków polsko-niemieckich. Opracowanie to efekt współpracy dwóch uczelni i Fundacji Konrada Adenauera.


Od Ukrainy w UE po zwycięstwo Rosji

W pierwszym scenariuszu wojna w Ukrainie stopniowo przeistacza się w zamrożony konflikt. Prowadzi to do zmęczenia Niemiec w kwestii dalszego wspierania Ukrainy. Przyszły rząd w Berlinie chce też wznowienia kontaktów z Moskwą, co spotyka się z krytyką po stronie Warszawy. Eksperci snują wizję, w której w przyszłej dekadzie w Polsce dochodzi do referendum na temat wyjścia z Unii Europejskiej. Większość głosuje przeciwko, ale władze i tak wycofują kraj z układu z Schengen.

Zum Original