1 Abo und 0 Abonnenten
Artikel

W relacjach z Niemcami gospodarka ma szanse zastąpić historię

Prognostykiem zmian może być udział premiera w Forum Ekonomicznym w Berlinie.

Mateusza Morawieckiego zaproszono do dyskusji zorganizowanej przez dziennik „Die Welt". Jak wynika z naszych informacji, polski premier miał mówić o znaczeniu zadłużenia państw w relacji do PKB dla stabilności strefy euro, kwestii transformacji energetycznej oraz zwalczaniu rajów podatkowych (wystąpienie odbyło się po zamknięciu dzisiejszego wydania DGP - red.). W forum, którego głównym tematem było uczynienie z UE czempiona zielonej transformacji, obok Morawieckiego wzięli udział m.in. szefowa CDU Annegret Kramp-Karrenbauer, minister finansów RFN Olaf Scholz oraz szefowie niemieckich koncernów.

Rozpoczęcie roku w relacjach polsko-niemieckich od eksperckiego wystąpienia premiera zwiastuje przestawienie w nich akcentów. W ub.r. ze względu na liczne okrągłe rocznice historyczne, ale i przeciągające się oczekiwania na raport dotyczący reparacji, stosunki zdominowała historia. W 2020 r. może być znacznie więcej wątków dotyczących współpracy gospodarczej.


W opinii ekspertów Morawiecki jest właściwą osobą, by nadać rozmowom dynamikę. - W Niemczech uważany jest za pragmatycznego i kompetentnego polityka, który jest w stanie prowadzić obiektywną wymianę z przedstawicielami liberalnych demokracji - ocenia dr Peter Oliver Loew, dyrektor Instytutu Spraw Polskich w Darmstadt. Pragmatyzm premiera podkreśla też dr Kai-Olaf Lang, ekspert berlińskiej Fundacji Nauka i Polityka. - Jego główne kompetencje leżą w obszarze polityki gospodarczej, a to obszar o kluczowym znaczeniu dla współpracy obu państw - dodaje...

Zum Original